tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kandıra Taş Duvar Ustası

Kandıra taş ile yapılacak işçilik büyük önemlilik gösterir bu taşın özel ustaları ile duvar döşemeleri yapılması daha dekoratif ve işçilik detayları vardır bu yüzden kandıra taş duvar ustaları ile çalışmak gereklidir.

Kandıra Taş Duvar ustası ile çalışmanın avantajları

Detaylı işçilik ve duvar lara özel şekiller verilmesi adına özel kandıra taş duvar ustaları bulunur bu ustalar uygun bir şekilde döşeme işçilik yapmaktadırlar.

Büyük keski (Murç) ile kandıra taşlarına şekil vermek taş duvar ustaları ince işçilik ile uygulayabilmektedir.

Duvar döşemesinde kullanılacak malzemeleri konusunda uzman kişilerdir.

Kandıra taş tozu ile özel olarak derz hazırlama oranını bilirler.

Uzun yıllar kullanılabilir duvarlar inşa ederler.

Tarihi yapılarda yapı taşı olarak kullanılan kandıra taşının jeopolitik özellikleri

Yapılan tarihi araştırmalarda marmara ve trakya bölgesinde bir çok yapıda yaygın olarak kullanılan kandıra taşı jeopolitik ve ekonomik olarak yapılan araştırmalar ile alakalı bilgiler şu şekildedir.

Özellikle osmanlının son zamanlarında mimaride maltadan ithal edilen malta taşları kullanılmaktadır.1900 lerin başında kullanılan bu taşlar İstanbul mimarisinde kullanılmıştır.Zamanla Malta taşına benzeyen Kandıra taşı Cumhuriyetin kurulması ile İstanbul’a yakın olan kocaeli kandıra taşı malta taşı yerine kullanılması daha cazip gelmiştir.

Kandıra taşının ortalama fiziko-mekanik özellikleri 2.24 g/cm3 görünür yoğunluk, 2.72 özgül ağırlık, %19.21 toplam gözeneklilik, ağırlıkça %5.8 su emme, 48 MPa basınç dayanımı, 11.4 MPa eğilme dayanımı vermiştir.

Dayanıklılık özelliklerinden yüksek nemli iklim ler ve soğuk don olan yerlerde ise bu taş da görünüm olarak bozulma yaşanmamaktadır.Malta taşına nazaran dayanımıda yüksek olan taş ihraç ürün grubunuda girmiş Türkiye dışında dünyada kullanılan taş bir konuma gelmiştir.

. Ayrıca Kandıra taşının donma-çözülme testi, taşın donma-çözülme etkisine dayanıklı olduğunu gösteren son derece düşük bir kütle kaybı (%0.11) vermiştir.

Ekonomik olarak Kandıra Taşının Türkiye Ekonomisine katkısı

Kandıra taşı hesaplanan muhtemel rezervi 40,8 x 106 ton malzeme ile sonuçlanmıştır ve muhtemel rezerv ekonomik değer 7,2 milyar Euro olarak ortalama toplam rezerv ücreti bulunmaktadır.

Sonuç olarak kandıra taşı yapılarda yapıları estetik görünüm sağlamak ve restorasyonlarda kullanımı önemli olan ürünün sağlam olduğunu ve Türkiyede bolca rezervinin bulunduğu görülmektedir.

Kandıra taşı Kocaelinde Akçaova ve çerçili bölgesinde bulunan yapı doğal taş malzemesidir.
Bulunduğu bölgeler alakalı detaylı harita raporu.
Kandıra taşı maden öncesi ve sonrası görüntüsü
Kandıra taşının anıt ve yapılarda kullanımı.(a) 1902 yılında tamamlanan İstanbul cendere-Hamidiye pompa istasyonu restorasyonu. (b) Kandıra merkezde yapılan köy evi alt kısımlarında kullanılan taş . (c) 1887 yapımı kandıra kocaelinde bulunan Orhan camii restarasyonu.(d)1873 yapımı izmit av köşkü.
Kandıra taşına ait dört farklı örneğin [Kal kalsit, Alg algler, kayaçtaki Op opak mineraller (çift nikol-sol (a), sağ (b), (c) intrabiyomikrit, (d) biyointramikrit)] mikroskobik görüntüleri
Kandıra taşının (a) nem varlığında SO2 etkisi ile yaşlanmaya dayanıklılık testi öncesi ve sonrası görünümü, (b) A çözeltisine daldırılan numunenin görünümü, (c) B çözeltisine daldırılan numunenin görünümü, ( numune boyutları: 120 × 60 × 10 mm)
Çerçili’de bulunan Kandıra taş ocağında ölçülü bir stratigrafik kesit

Kandıra taşı araştırması için baz alınan kaynak site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir